ГРАНІ-ТИЗДАТЕЛЬСТВО ГРАНИ-Т
Про тваринЛеся Воронина «Прибулець з країни Нямликів»Олесь Ільченко «Наші птахи»«По одному віршу ста поетів (1235 р.)»«Іоан Георг Пінзель. Скульптура. Перетворення»Біблія «Для сімейного читання з коментарями та ілюстраціями»«Три казочки у в'язочку»Ян Твардовський «Ще одна молитва»«Казки Скандинавії»«Казки Японії»«Ростам і Сохраб»Ярослав Грицак «Життя, смерть та інші неприємності»Володимир Єшкілєв «Втеча майстра Пінзеля»«Українська графіка першої третини ХХ століття»Н.В. Гоголь «Петербургские повести»«Україна-Японія: дерев'яна архітектура»Іван Андрусяк «Зайчикова книжечка»«Історія Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря»Ніна Воскресенська «Владар Країни Бажань»Олександр Макаров «Курс юного антиквара»Вітаутас В. Ландсбергіс «Мишка Зіта»Інна Волосевич «Про хлопчика»Анастасія Крачковська про Евариста Ґалуа, Теодора Рузвельта, Енді Воргола, Михайла Дзиндру, Марґарет ТетчерОлесь Ільченко «Пригоди динозавриків»


Розсилка новин

Підписатися на розсилку


У цьому розділі ви маєте змогу ознайомитися з витримками зі статей про книги видавництва «Грані-Т» тих періодичних видань, які поки що не мають інтернет-русурсів.

Газета «Ірпінський вісник», 10.07.2009

Благодійний проект «З книгою – до дітей!»

У рамках першого етапу благодійного проекту «З книгою – до дітей!», який триватиме щонайменше 12 місяців, бібліотечний фонд загальноосвітньої школи №17 поповнився на 400 книг сучасної дитячої літератури, переважно київського видавництва «Грані – Т».

Зустріч організаторів та партнерів проекту відбулася 3 липня в актовій залі Ірпінської міської ради. У заході взяли участь: Тетяна Шахнік, координатор проекту «З книгою – до дітей!», директор видавництва «Грані- т», Анна Платок, президент МБФ «Здоров’я майбутнього», Ігор Михайлишин, заступник Ірпінського міського голови, Наталя Максименко, директор центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, Тетяна Панасюк, спеціаліст відділу освіти з виховної роботи Ірпінської міськради, Світлана Бусел, директор магазину «Перун», Світлана Кошова, учитель української мови та літератури ЗОШ №17, Валентина Сірик, шкільний бібліотекар, та Іван Пташник, учитель музики ЗОШ №17.

Чому саме сьогодні стала актуальною ця тема? Сумно, але нині весь вільний час наші діти проводять біля телевізорів, за комп’ютерами. Отже, дорослим потрібно негайно щось змінювати у вихованні підростаючого покоління. Діти – це майбутнє нації, тому особливо важливо формувати у дитини почуття національної гідності, духовність, підвищувати інтелектуальний та культурний рівні.

Як повідомила координатор проекту Тетяна Шахнік: «Мета нашого проекту – це популяризація книги та читання, поповнення бібліотечних фондів у дитячих закладах, у першу чергу – у дитячих будинках та інтернатах. Це вперше, коли книги передаються загальноосвітній школі, до цього часу ми проводили заходи (нещодавно ми побували у 6 школах–інтернатах на Київщині), але нами були охоплені діти переважно з найвразливіших категорій населення. Ми звернулися за допомогою до учителів, батьків, відомих людей та ЗМІ з тим, щоб донести до них основну ідею проекту – залучити до книг якомога більше дітей та прищепити їм любов до книги».

Анна Платок повідомила: фонд зібрав майже 4000 книг і 5000 журналів та передав їх у різні школи–інтернати. На даний час МБФ відкриває філіали у 10 областях, де створюватимуться пункти прийому, буде формуватися бібліотека. МБФ спільно з редакцією журналу «Книголюб» розробили умови конкурсу «Намалюй власну книжку», які незабаром будуть надруковані у журналі «Книголюб» та розміщені на сайті фонду.

Проект проходитиме у кілька етапів. На заключному етапі діти матимуть змогу зустрітися з багатьма авторами сучасної дитячої літератури.

Тетяна Шахнік зазначила, що асортимент книг розрахований на дітей різних категорій, починаючи від 3-х років: «Хочу звернути увагу на те, що тут широко представлена дитяча проза, цікавою є серія «Життя видатних дітей». З моменту старту проекту (з вересня минулого року) благодійні заходи вже відбулися у 82 закладах Тернопільської, Херсонської, Івано – Франківської, Львівської, Сумської, Харківської, Київської, Вінницької, Одеської, Волинської, Житомирської та Донецької областей. Усього було передано до бібліотек дитячих закладів понад 15 000 книг та 5 000 журналів. Успіх цього проекту залежатиме від того, як активно проект будуть підтримувати і батьки, і вчителі, і самі діти. На сьогодні його уже підтримали багато відомих людей, серед яких Святослав Вакарчук, Остап Ступка, Ольга Сумська, Марія Бурмака, Сергій та Марина Дяченки, Іван Андрусяк, Ірен Роздобудько та ін.

Заступник міського голови Ігор Михайлишин, за сприяння якого відбувся такий захід, зокрема зазначив, що «без книги не буде майбутнього, тому ми, дізнавшись про цей проект, зв’язались з організаторами і запросили їх до себе. Особливо книг потребують діти, які опинилися у складних умовах, перебувають у інтернатах, виховуються у сім’ях, які не спроможні купувати книги, оскільки книжкова продукція для них надзвичайно дорого коштує. Сподіваємось, що це не остання зустріч. Ми і надалі будемо тісно співпрацювати з організаторами проекту та благодійними фондами».

І як відзначила Наталя Максименко: «Нас дуже обнадіює той факт, що цей проект - неодноразова акція. Він передбачає кілька етапів, зустрічі, знайомство наших дітей з авторами. Чому саме було вибрано школу №17? Тому, що саме цей заклад територіально охоплює і дитячий будинок сімейного типу (ДБСТ) Батурських, його діти навчаються у цій школі, і дві прийомні сім’ї, які створені нещодавно в Ірпені».

Бібліотекар ЗОШ № 17 Валентина Сірик та вчителька української мови та літератури ЗОШ №17 Світлани Кошова щиро подякували організаторам та меценатам благодійної акції, а також всім, хто сприяє інтелектуальному і духовному розвитку дітей в Україні...

Ніна Костенко

Газета «Світлий дім», 4.04.2009

Международный день детской книги  в Одессе

Международный день детской книги отмечается ежегодно 2 апреля в день рождения датского писателя-сказочника Ганса Христиана Андерсена.

К этому дню во многих странах приурочивают проведение недели детской и юношеской книги. Проводят утренники, конкурсы, выставки, конференции и фестивали, посвящённые лучшим книгам мира. Этот день напоминает об огромном вкладе, который несет детская книга в формирование личности ребенка, его моральных ценностей, интеллектуального и духовного развития детей, которые являются будущим нашей планеты.

В Одессе в рамках празднования Международного дня детской книги состоится презентация книги Александр Макаров. «Курс юного антиквара» вышедшей в киевском издательстве «Грани-Т» в 2009 году. Книги по коллекционированию для детей – редкость. А книга, написанная еще и на одесском материале – редкость вдвойне.

Когда я прочитала эту книгу, то сразу вспомнила, как однажды я нашла в нише толстые альбомы с марками. Эти марки были самые разные – они изображали космонавтов, цветы, города, животных, бабочек, ученых, писателей и еще много разных вещей. Особенно мне нравились яркие, разноцветные марки – глядя на них становилось веселее и интереснее жить и смотреть вокруг на знакомые предметы, но как бы заново.

Позже, путешествуя, моя мама стала привозить из других стран монеты и было увлекательно их перебирать и придумывать увлекательные истории которые с ними происходили. Когда я выросла, я забросила и альбомы с марками и монеты, но тем интереснее узнать, что на свете существуют люди, для которых коллекционирование стало частью жизни. Мне почему-то кажется, что такие люди сохраняют в себе частицу детства – им интересно то, что человеку прагматичному и деловому вряд ли доставит радость – старый паровозик, потертая монета, фарфоровая чашка, из которой пил китайский император…

Наверное, коллекционирование – это что-то сродни давней мечте фантастов о перемещении во времени. Поэтому мне очень понравилась книга Александра Макарова « Курс юного антиквара ». В ней можно встретить и замечательные истории про монеты, и прикоснуться к миру марок, а также узнать интересные вещи про жетоны, паровозики, банкноты.

Александр Макаров пишет книгу легким, доступным языком и поэтому книгу могут читать и дети, и взрослые. Наверняка, кто-нибудь, прочтя ее, всерьез заинтересуется коллекционированием, а если и не заинтересуется – узнает много познавательного и нового. В книге также содержаться чудесные иллюстрации, а также расшифровываются такие понятия, как « нумизматика», «бонны», «филателия», но не строго и научно, а просто и доходчиво.

Я думаю, читателю доставит радость встреча с книгой Александра Макарова « Курс юного антиквара». Александр редактор Одесского городского центра здоровья и следующая его книга, над которой он работает по арт-терапии – «Лечение увлечением», – о том как прекрасное пробуждает доброе. Готовятся к изданию и другие его книги.

На праздновании Международного дня детской книги будут известные в Одессе детские писатели, поэты и барды. Состоится обсуждение книг, авторы будут читать стихи и отрывки из своих произведений, будут подведены итоги конкурса детского рисунка по сказкам Андерсена, прозвучат авторские песни. Это мероприятие будет проведено в Большом читальном зале библиотеки им. Гайдара.

Юлия Мельник

НОВА тернопільська газета, №47 (430), 3-9 грудня 2008 року

Сергій Фоменко:  «Бути музикантом в Україні - невдячна і тяжка праця»

«Музикант долучився до Всеукраїнського благодійного проекту «З книгою - до дітей!»...

Як розповіла координатор Всеукраїнського благодійного проекту «З книгою - до дітей!» Христина Равлюк, його організаторами є міжнародний благодійний фонд «Україна – 3000», Видавництво «Грані-Т», благодійний фонд «Товариство «Приятелі дітей» та Молодіжна Християнська організація «Витанія». Благодійну акцію підтримали Марічка Бурмака, Олег Скрипка, Яна Клочкова та Катерина Серебрянська...

Заходи у межах проекту уже відбулися у Івано-Франківській, Львівській та Тернопільській областях. Вихованці тернопільських дитячих установ віком від 1,5 до 15 років отримали близько 500 книг видавництва «Грані-Т» та журнали «Барвінок», «Ангелятко» та «Ангеляткова наука»...

Оля Сагаль 

Газета по-киевски, №269, 22 листопада 2008 року

Черным по-детскому

Саша Чорний «Зелені вірші» (К.: Грані-Т, 2008)

«Не издай Грани-Т «Зеленые стихи», так многие и не догадывались бы, что Саша Черный писал книги для детей.

...Героями Саши Черного часто бывают игрушки, которых ему не хватало в детстве...

Хотя в сантименты он (Саша Черный) впадать не склонен - не зря «Зеленые стихи» издали в серии «Детская ироническая поэзия», где печатают авторов, иронически относящихся к себе, но серьезно - к детям. Посему книги серии - и для «взрослых» детей, и для «детских» взрослых.»

Валентина Сорока 

Правда Украины, 20-26 листопада 2008 року

«Великие украинцы»: Степан Бандера, Иван Франко и другие

  • Новая книга 

«Если говорить о том, что из прочитанных недавно книг приятно удивило, то, в первую очередь, хочется назвать сборник эссе историка, профессора Львовского университета им. И. Франко Ярослава Грицака «Життя, смерть та інші неприємності». Книга вышла в серии «De profundis» издательства «Гарни-Т» (между прочим, в этой серии уже опубликованы политологические эссе Олега Покальчука и сборник прозы современных украинских писателей, посвященный Львову - «Leopolis multiplex»).

Книга Ярослава Грицака с первых же страниц демонстрирует неординарность мышления автора и его доскональные знания таких исторических подробностей нашего недавнего прошлого, благодаря которым мы можем себе представить украинскую историю ХХ века более-менее достоверно...

Читая эссе Я. Грицака, можно каждый раз сделать для себя неожиданные открытия...»

Анна Лобановская

Друг читача, № 21, 2008 року

«Поетичні карти» з Японії

По одному віршу ста поетів. 1235 р.: Антологія японської поезії VII-XIII ст. - К.: Грані-Т, 2008. - 232 с.

«Книга відтворює зміст і структуру однойменної збірки, яку ще 1235 року уклав відомий японський поет Фудзівара Тейка. До антології увійшло сто кращих, на його думку, віршів ста японських поетів...

...Тепер і український читач має змогу дізнатися, яку саме поезію полюбляють у Країні Сонця, що Сходить...

Книгу впорядковано на зразок якісного художнього альбому. На кожному розвороті ліворуч розташовано вірш японською та українською мовами, портрет поета і стислий переказ його біографії.

Передмова перекладача, двісті сторінок ілюстрованих віршів та кілька текстових блоків, які доповнюють уявлення про суто японські контексти створення книги, - це чудова можливість «помедитувати» над антологією, без поспіху розглядаючи малюнки та вчитуючись у поетичні рядки.»

Богдана Козаченко 

Газета по-киевски, №275, 29 листопада 2008 року

«Юность ЖЗЛ»

Андрій Кокотюха про Луї Буссенара, Томаса Майна Ріда, Миколу Миклухо-Маклая, Рафаеля Сабатіні, Роберта Луїса Стівенсона (К.: Грані-Т, 2008)

«Кабы не серия «Життя видатних дітей», мы бы и не знали, из какого «сора» растут ученые и писатели, о которых потом серьезные дядьки пишут серьезные вещи в «Жизни замечательных людей». А «видатних дітей» стоило бы продавать в комплекте с «людьми»: как оказалось, вздорный «сор», не выметенный вовремя из избы, задурил юные головы и сбил их с «пути истинного», проторенного родителями...»

Валентина Сорока 

Підручники і посібники (щомісячна газета для вчителя), №5 (19), вересень/жовтень 2008 року

«Найкращі книги для дітей»

Серія «Сучасна дитяча проза»

«Ця серія - це унікальний проект видавництва «Грані-Т»... Для цієї серії вже написали більше тридцяти сучасних українських авторів, таких як: Ірен Роздобудько, Олесь Ільченко, Лариса Денисенко, Світлана Поваляєва, Любко Дереш та ін.»

Серія «Життя видатних дітей»

«Історії геніального дитинства із серії «Життя видатних дітей» допоможуть вам і вашій дитині виявити саме той неповторний талант, що зробить вас батьками видатної особистості.»

Серія «Дивний детектив»

«Часом життя тих, кому від 12 до 16 років, скидається на детектив із справжнісінькими розслідуваннями, карколомними пригодами, небезпечними пошуками загадкових предметів і цікавими незнайомцями... Кмітливість, розум, наполегливість і допитливість - невід'ємні помічники головних героїв усієї серії...»

Серія «Класні комікси»

«Відтепер твори класиків української літератури набули нового і несподіваного вигляду.»

Серія «Дитяча іронічна поезія» 

«Це книги для дуже «дорослих» дітей, але і для дуже «дитячих» дорослих, які хочуть, щоб їхня дитина навчилася сміхом перемагати страх, слабкість, несправедливість, нерозумність.»

Серія «Мультстудія»

«Майстерно створені малюнки та влучні репліки не залишать... байдужим.»

Серія «Абетки»

 

Літературна Україна, №42 (5280), 30 жовтня 2008 року

«З книгою – до дітей!»

«Щомісяця організатори проекту спільно з волонтерами та відомими особами (письменниками, зірками театру, шоу-бізнесу та спорту) відвідуватимуть кілька дитячих установ соціального спрямування у двох областях України та надаватимуть дитячу літературу для створення повноцінних бібліотек. Через деякий час діти зустрічатимуться з благодійниками та обговорюватимуть прочитані твори; дорослі розповідатимуть про власне дитинство та про книжки, якими тоді захоплювались. Так заохочуватимуть дітей до книги, тому що лише за допомогою читання формується інтелектуальний потенціал і, відповідно, майбутнє нації, що є основною метою Всеукраїнського благодійного проекту «З книгою – до дітей!»
Спільно з профільними міністерствами й усіма зацікавленими організаціями відбуватимуться семінари для працівників дитячих установ».

Анна Лобановська

Демократична Україна, №42 (23726), 24 жовтня 2008 року

«Читайте, любі, – це корисно!»

«...30 вересня стартував Всеукраїнський благодійний проект «З книгою – до дітей!», організаторами якого стали міжнародний благодійний фонд «Україна – 3000», видавництво «Грані-Т», Благодійний фонд «Товариство «Приятелі дітей» та молодіжна християнська організація «Витанія». Проект підтримали відомі діячі культури, спорту й шоу-бізнесу, зірки театру...»
«...лише за допомогою книжки та читання формується інтелектуальний потенціал і, відповідно, майбутнє нації. Саме це і є головною метою проекту «З книгою – до дітей!». Крім того, паралельно виховуватимуться й дорослі, бо спільно з профільними міністерствами та їхніми місцевими управліннями для працівників дитячих установ передбачено організовувати спеціальні семінари».

Наталка Поклад

Літературна Україна, №38 (5276), 2 жовтня 2008 року

«Золотий лелека» запрошує!»

Інтерв’ю з Миколою Гриценком
«Ідея конкурсу «Золотий лелека» належить київському видавництву «Грані-Т», її як співорганізатор підхопив Перший національний телеканал. Потім ідею підтримали інформаційні партнери – газети «Літературна Україна», «День», «Україна молода», Національне радіо, інформаційне агенство «Укрінформ». Допомогу надав Східноєвропейський банк».
«...до складу журі дали згоду ввійти такі відомі особи, зокрема письменники: Леся Коваль, Марія Матіос, Марина та Сергій Дяченки, Ганна Чубач, Алла Мігай, Василь Довжик, Анатолій Ткаченко, Емілія Огар, Олекса Негребецький... Робота кожного з них під час оцінювання творів була самовідданою та відповідальною».
«Мені приємно, що незабаром у видавництві «Грані-Т» побачать світ книги наших минулорічних переможців. Це – «Миколчині історії» Марини Павленко, «Казки» Лариси Даренської, «П’ять дарів» Терези Проць, «Руда ворона» Ніни Воскресенської...»
«Головне – це шанс отримати високоякісну власну книгу. Гадаю, рівень видань «Грані-Т» не дає підстави мати в цьому сумнів».

Інтерв'ю взяв М. Карпенко

Вісник Чорнобиля, №40 (1551), 11 жовтня 2008 року

«Книжка, діти, — це диво»

«...Нещодавно стартував Всеукраїнський благодійний проект «З книгою — до дітей!», організаторами якого стали: Міжнародний благодійний фонд «Україна — 3000», видавництво «Грані-Т», Благодійний фонд «Товариство «Приятелі дітей» та молодіжна християнська організація «Витанія».

«Організатори сподіваються, що своєю акцією привернуть до існуючої проблеми увагу як владних структур, так і громадськості. У рамках проекту задумано також створювати при дитячих установах опікунські (громадські) ради...»

«Видавництво «Грані-Т», яке, власне, й започаткувало цю акцію, взяло на себе відповідальність постійно поповнювати сформовані бібліотечки дитячих будинків своїми новинками. Уже 10 жовтня перша партія книжок вирушила до Тернополя.

Символічно, що така добра справа започаткувалася саме 30 вересня — в день бібліотек, а за християнськими канонами — в день Віри, Надії й Любові та їхньої матері Софії».

Наталка Поклад

Україна молода, №13, 11 жовтня 2008 року

Спокуси віртуального музею

«Торік вихід альбому «Іоанн Георг Пінзель. Перетворення» (К.: Грані-Т, 2007) став безперечною книжковою подією саме завдяки своєму «неформату» - ТАК подавати мистецтво наші видавці раніше не бралися. Щойно «Грані-Т» презентувало свій другий альбом - «Городецький. Виклик будівничого», де поглиблено, розширено й вивищено проектні знахідки попереднього видання. І стало ясно: маємо до діла не з випадковим креативним успіхом, а з новою видавничою стратегією. Як на наші терени - вельми екзотичною стратегією».

«... альбом «Городецький. Виклик будівничого» цілком здатний заступити реальне побачення з його славетними творами: «Будинок із химерами», Миколаївським костьолом, Національним художнім музеєм, Караїмською кенасою...

Досягнуто такого ефекту завдяки отому «нтенсивному баченню», що, на думку С. Зонтаг, притаманно лише фотографії. Кожний із чотирьох шедеврів В. Городецького «розгорнуто» під максимально можливими ракурсами: від панорамних вклейок-складнів, що подають будівлю у звичному ландшафті, до фрагментів, зазнімкованих із точок , куди відвідувач може потрапити хіба випадково. Від розсипу деталей, які «зникають» під час оглядин цілого комплексу, до несподіваного виявлення архітектурного ритму, що «проявляється» лише тоді, як випустиш з ока цілу споруду».

«Здається, після виходу альбому «Городецький» ми бачитимемо чотири архітектурні перлини Києваочима видавництва «Грані-Т» («диригував» об'єктивами Зої Білаш, Антона Довбуша, Олени Крушинської, Олексія Кармазова та Миколи Іващенка художник Петро Бевза»...

Костянтин Родик 

Критика, число 6 (128), червень 2008 року

Тіло чи особистість? Жіноча тілесність у вибраній малій українській прозі та графіці кінця XIX - початку XX століття. - Київ, Грані-Т, 2007

«До антології увійшли твори класиків української літератури..: оповідання Нечуя-Левицького («Старі гультяї»), Михайла Коцюбинського («Сон», «Відьма»), Ольги Кобилянської («Природа», «Некультурна»), Марка Черемшини («Парасочка»), Наталі Кобринської («Рожа»)... Цей перелік становить самодостатню характеристику видання: щоби скласти уявлення про суть проблеми, якої торкається антологія, такої добірки... досить. Пильнішої уваги потребують дві супровідні статті упорядниць - Людмили Таран (переднє слово) та Ольги Лагутенко (післямова), присвячені образові жінки, відповідно в українській літературі та українському мистецтві...

Ілюстративний матеріял жодних реакцій, окрім симпатії, не викликає (книгу проілюстровано творами художників-бойчукістів і галицьких та київських митців зламу XIX-XX століть) і вичерпно доводить, що протиставлення тіла та особистості багато в чому надумане...

Загалом це видання задовольнить читача, який жадає якісного літературного слова, або різноманітности ракурсів у баченні певних проблем (як-от соціяльних чи ґендерних), зрештою, просто якісно виданих книжок.., просто вільних від надокучливих ідеологічних навантажень».

Богдана Козаченко

«Збірка текстів і зображень, що має на меті презентувати жіночі образи й жіночу тілесність у мистецтві зламу XIX-XX століття, показова щодо сучасного українського гуманітарного дискурсу. Спроба поглянути на одну тему з різних теоретичних перспектив розкриває не так заявлену проблематику жіночого (феміністичного, ґендерного...), як проблемність дисциплін, які мали би правити за інструменти аналізу.

Передмова Людмили Таран... цілком уписується в загальне русло феміністичного літературознавства і для необізнаного читача є добрим впровадженням у розмову...»

Тамара Злобіна 

Критика, число 9 (131), вересень 2008 року

Галина Шевцова. Стежками Басьо. - Київ, Грані-Т, 2007

«Видавництво «Грані-Т» вдало експериментує з форматами арт-книг, особливо цікавлячись проєктами нестандартного поєднання візуального і текстового матеріялу. Альбом «Стежками Басьо», як запевняють видавці, цілком функціональна книжка: путівник. Але він вигідно несхожий на всесвітнє братство путівників, оздоблених яскравими фотографіями й занадто крикливими текстами, з яких висипаються помилки механічних перекладачів. Невеличке видання у м'якій обкладинці має подібність радше з акуранто заповненим дорожним блокнотом із мапою Японії, на яку нанесено лінії подорожей авторки...

Та хоч як класифікуй жанрову належність цієї книжки, хоч на якій поличці шукай їй місця - серед сходознавства, поезії, фотоальбомів, щоденників, - однаково, повертаючись до неї знову, гортатимеш не звіт про чиєсь подорожування, а текст, здатний витворити погідний настрій і доброзичливу зосередженість, задовольнити не лише пізнавальний інтерес, а й бажання відпочити очима на краєвидах, суттєво відмінних від тих, що декорують твоє власне вікно».

Богдана Козаченко
© 2006—2019 Видавництво «Грані-Т»
Телефон/факс:
+380 44  200-12-57 (58, 59)

Україна 02140, м. Київ, вул. Бориса Гмирі, 2, офіс 10.
Ел. пошта: office@grani-t.info
Повна контактна інформація